لوازمی که یک مجری باید به همراه داشته باشد

اجرا در رویداد ها که شامل همایش ها، کنفرانس ها، کنگره ها و گرد همایی های بزرگ است، کار بسیار دشوار و سختی می باشد؛ این حرفه حتی از سخنرانی مشکل تر است زیرا در سخنرانی محور موضوع و سخن از قبل مشخص شده اما مجری به عنوان نماینده میزبان در مراسم وظیفه اتصال قسمت های مختلف برنامه، جمع بندی مقالات حاضر، عرض خیر مقدم، معرفی سخنرانان (یک مجری حرفه ای قبل از برنامه، نام اشخاص را به طور صحیح و کامل می پرسد)، مدیریت زمان و کنترل مواردی که در حین اجرای زنده به وجود می آید را دارد.

میزبان مراسم در انتخاب مجری دقت لازم را به خرج میدهد چرا که برگزاری رویداد توسط یک مجری با تجربه و پر سابقه می تواند به نحوی یک کوئن مثبت برای جذب افراد در آن همایش باشد.
بسیاری از افراد فکر میکنند مجری های همایش ها صبح مراسم با رسیدگی به ظاهر خود و اراستگی تمام و کمال و بدون دغدغه در صحنه حاضر می شود و کار بدون زحمت با پریستیژ بالایی را انجام میدهند و بعد هم پایان برنامه... اما نمی دانند که یک مجری تا لحظات آغازین برنامه چه بار سنگینی بر دوش می کشد و در صورت مفقود شدن یکی از وسایل ضروری (مثل لیست افراد مهم برنامه) چه استرس و تشویشی در وجود مجری به وجود می اورد.
ما در این مقاله قصد داریم به لوازم مورد نیازی که یک مجری حرفه ای باید به همراه داشته باشد و یا در مراسم توسط مجری طرح برای آن فراهم شود بپردازیم؛ که گاهی این وسایل، ضروری و گاهی برای آسوده خاطر و کاهش استرس مجری است.


لوازمی که یک مجری باید به همراه داشته باشد، شامل دو قسمت می شود: لوازم ضروری و لوازم غیر ضروری

 

الف) لوازم ضروری؛


1. لوازمی که مجری باید به همراه بیاورد:

مجری برنامه ابتدا باید یک ذهن آرام که روز قبل از برگزاری همایش یا حداقل چند ساعت قبل از شروع برنامه خواب کافی به خود داده باشد را به همراه بیاورد. مطمئنا اجرا با یک ذهن خسته امکان ناپذیر است. پس مورد اول یک ذهن آرام شد.
تهیه ی ریز برنامه از طریق ارتباط با برگزار کننده مراسم؛ این ریز برنامه را چند روز قبل از شروع برنامه انجام می دهد و به صورت خلاصه ای در دو برگه در روز برگزاری مراسم به همراه خود داشته باشد. امکان دارد به صورت عکس یا تایپ شده در گوشی همراهش یا یک تبلت داشته باشد اما برای اطمینان بیشتر(امکان حذف شدن فایل در تبلت) حتما به صورت دستنویس ریز برنامه را به همراه خود بیاورد.
اشعار طنز آلود و نکات نغز متناسب با برنامه؛ شاید نکته کوچکی به چشم بیاید اما برای یک مراسم چندین ساعته که حوصله مخاطب به تدریج سر می رود لازم است مجری این اشعار را به همراه داشته باشد تا در فرصت مناسبی بین برنامه روحی دوباره به مدعوین بدهد.
به همراه داشتن لپ تاپ؛ در صورت نیاز تهیه ی پاورپوینت مناسب برای برنامه، مجری باید لپ تاپ به همراه داشته باشد. حسن خوبی که در تهیه پاورپوینت هست باعث کاهش استرس و جمع کردن حواس مدعوین می باشد.
حداقل یک دست لباس اضافه؛ در حین اجرا عواملی امکان دارد لباس مجری را کثیف کند. حتی وجود یک لکه روی پیراهن مجری توجه بیننده را به خود جلب می کند.

 

2. لوازمی که برگزارکننده باید برای مجری فراهم کند:

علاوه بر لوازمی که یک مجری باید همراه خود داشته باشد، یکسری لوازم نیز توسط برگزارکننده برای مجری تهیه شود.
این لوازم به طور کلی شامل تجهیزات استیج می شود:
باید از مجری بپرسد که برای اجرا، پشت میز راحت تر است یا بدون میز؟
آیا نیاز به پرده نمایش برای نمایش مطالبی دارد یا خیر؟
و همچنین نصب پروژکتور...
قبل از شروع برنامه میکروفن مجری تنظیم شود.
نور کافی...
هماهنگی با مسئول صدا برای پخش زیر صدا که البته این مورد در سالن و توسط مجری هماهنگ می شود.

 

ب) لوازم غیر ضروری؛ 

لوازم غیر ضروری که گفته می شود منظر آن نیست که نیازی به ان نمی شود، بلکه بودنشان بهتر از نبودش است. برای مثال یک بطری آب به همراه یک لیوان روی میز مجری بهتر است که باشد هرچند که مجری برای رعایت احترام مدعوین نباید چیزی بخورد و بنوشد، اما کاربرد این بطری آب در مواقع ضروری برای گرفتگی گلو و سرفه می باشد.

 

نویسنده: فاطمه جودکی