نکات مهم در رابطه با متن دعوت از سخنران

یکی از قسمت هایی که تقریبا همه ی برنامه ها دارند، سخنرانی است. شاید برای حضار قسمتی آنچنان خوشایند نباشد؛ البته شاید بیشتر در محافل بزم و سرور این چنین باشد، که در این موقع مجری در قسمت معرفی سخنران باید جاذبه ای ایجاد کند که حضار مشتاق سخنران شوند.

در محافلی هم که سخنرانی محوریت برنامه را دارد باز قسمت معرفی و دعوت سخنران نقش بسزایی دارد و در این موقع مجری باید کامل و جامع حق مطلب را ادا کند .
در هر دو موقعیت مجری پل ارتباطی است بین مخاطب و سخنران که موظف است سخنران را درست ( دقت کنید درست نه درشت) به مخاطب بشناساند . اگر مجری به درستی از پس این کار برآید و انگیزه و رغبت را در مخاطب برای توجه به سخنران ایجاد کند؛ کار سخنران را هموارتر کرده چرا که سخنران می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.
نکته ی بسیار مهمی که در این باب وجود دارد این است که سخنران را کامل و جامع و بی عیب و نقص و با لحنی شمرده و با صدایی رسا معرفی کنیم که لازمه ی این امر، تمرین و آمادگی قبلی بر روی متن این قسمت از اجراست. حتما از قبل متن را آماده و چندبار مرور کنید تا اگر در سمت یا نام سخنران دشواری وجود دارد رفع شود.
از نکات مهم اخلاقی و ارزشی که خدمتتون یادآور می شوم رعایت ادب و احترام به شخصیت سخنران است. حفظ جایگاه شخصیتی سخنران خیلی مهم است اینطور نباشد که مثلا برای صمیمیت یا به بهانه ی آشنایی و دوستی قبلی با بردن نام کوچکش از او تشکر کنید و یا اقداماتی نظیر آن که از رسمیت برنامه به دور است را انجام دهید.
به بهانه ی صمیمیت و یا هر چیز دیگری شخصیت سخنرانتان را پایین نیاورید، حتی اگر سمت خیلی بالایی ندارد. همینکه در جایگاه سخنران مراسم حاضر است باید ارج و قرب خاصی برایش قائل شوید .
قابل توجه است که حفظ و رعایت این آداب، شخصیت مجری را جا افتاده و وزین می کند.
زیباست که مجری سخنان سخنران که از قبل در اینترنت و یا کتابی یا مصاحبه ای یا ... وجود دارد را پیدا کند و در متن دعوت سخنران به چند نکته و جمله ی کلیدی اش اشاره کند.
توجه داشته باشید که حتما خودتان سخنران را دعوت کنید نه شخص دیگری (با هر سمتی مثل سخنران قبلی یا رئیس جلسه و...) و بدون دعوت نگذارید سخنران به روی سن بیاید.
اگر صرفا با بردن نام سخنران از او دعوت کنید شما صرفا یک اعلام کننده ی برنامه هستید. در این بخش نکاتی وجود دارد که با توجه و پرداختن به آن ها با ایجاد حس کنجکاوی در مخاطب به اثر گذاری هر چه بهتر کلام سخنران کمک کنید.
مختصر و مفید سخنران را معرفی کنید و از زیاده گویی و تکرار بپرهیزید و در چهار چوب موضوع و بحث سخنرانی و هدف برنامه صحبت کنید.

سخنران را تحسین کنید و شما نیز به همراه حضار برای تشریف فرمایی اش کف بزنید.
از نکات حائز اهمیت، بردن نام سخنران به دفعات متعدد است که مخاطبان حسابی با سخنران آشنا شوند.
یادتان باشد نام و سمت سخنران را هم در قبل و هم در بعد از سخنرانی اش تکرار کنید.
بعد از صحبت سخنران می توان از سخنانش وام گرفت و چند جمله ی مهم استخراج و بیان و با جمله ای دعایی بدرقه اش کرد.


عناوین لازم به ذکر برای دعوت سخنران


1) نام و نام خانوادگی کامل


2) پست و سمت و مسئولیت ها به طور کامل ذکر شود


3) رزومه، مدارج علمی و صلاحیت های علمی


4) نحوه ی معرفی کردن با موضوع و فضای برنامه متناسب باشد


5) محصول سخنرانی که در انتهای مراسم برای مخاطب حاصل می شود ذکر شود


6) استفاده از معرفی نامه (بدون ویرایش از سوی مجری) درصورت ارائه از سوی سخنران


7) پیشینه و دستاوردها و تجارب یا اقداماتی که در جهت موضوع سخنرانی دارند ذکر شود


8) عنوان سخنرانی سخنران


9) دلیل انتخاب و صلاحیت این سخنران برای این موضوع (در لفافه اشاره شود)

 

نوسینده: فاطمه رسولی